Z

S

e

ł

ó

p

Zespół

MAKSYMILIAN TARNAWA

W jego CV nie ma zbyt wielu osiągnięć, bo jako 9-latek dopiero zaczyna gromadzić doświadczenia życiowe. Jeszcze nie odkrył swojego powołania, ale my odkryliśmy, że ma zadatki na świetnego aktora lub prezentera. Wrodzony talent! Gaduła i istny żywioł! To on, wraz z ekspertami, opowiada o historii i architekturze Bielska-Białej.

IWONA KUSAK

Kierownik Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz, absolwentka filologii polskiej oraz filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studia podyplomowe z zakresu zarządzania kulturą oraz public relations, pedagog dramy, instruktorka teatralna, animatorka kultury, posiadająca doświadczenie na stanowisku nauczyciela języka polskiego oraz w pracy dziennikarskiej, trenerka Centrum Aktywności Lokalnej. Miłośniczka pięknego słowa i mózg całego projektu!

ALEKSANDRA TARNAWA

Instruktorka Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz zajmująca się promocją i organizacją imprez, absolwentka informacji naukowej i bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Ślaskiego, studia podyplomowe z zakresu wiedzy o kulturze, etyki oraz grafiki komputerowej, posiadająca doświadczenie w pracy na stanowisku nauczyciela bibliotekarza, realizatorka wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych. Jest to tu, to tam… 🙂

DOROTA KAPSKA

Absolwentka Archeologii UJ, kustosz, kierownik Działu Edukacji Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, tworzy i koordynuje programy edukacyjne, prowadzi warsztaty i lekcje skierowane do różnych grup odbiorców. Zawsze uśmiechnięta! O historii Bielska-Białej za każdym razem opowiada z takim samym, wielkim entuzjazmem. 

JACEK KACHEL

Absolwent wydziału historii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, historyk, dziennikarz, autor licznych książek i publikacji o historii Bielska-Białej, Śląska i Galicji. Każda z jego publikacji okazuje się sukcesem. Dlaczego? Bo potrafi prosto, a jednocześnie pięknie opowiadać o skomplikowanej historii naszego regionu. 

EWA JANOSZEK

Dr historii sztuki, absolwentka UJ, ekspertka w zakresie architektury Bielska-Białej i specjalista w zakresie dziedzictwa kulturowego w Biurze Rozwoju Miasta. To ona odkrywa dla nas perły architektury Małego Wiednia, kunsztowne detale i rzeźby zdobiące teatr i pocztę, ornamenty na bramach i ukryte mozaiki w klatkach schodowych starych kamienic. To dzięki niej już nigdy nie przejdziemy obojętnie obok żadnego z budynków naszego miasta!

PIOTR KENIG

Bielski historyk, kustosz i kierownik Starej Fabryki – oddziału Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Badacz historii miejscowego przemysłu, autor opracowań dotyczących bielskiej pocztówki, atelier fotograficznych i wojskowości austriackiej. Przewodnik po naszym mieście, który ponadto jest zapalonym turystą i amatorem beskidzkich wędrówek. Oczarowuje i imponuje wszechstronną wiedzą o Bielsku-Białej. Jak wycieczka historyczna po Bielsku-Białej – to tylko z Piotrem Kenigiem

DANIEL KUSAK

Bielszczanin, absolwent kierunku sztuka mediów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, artysta sztuki nowych mediów. W swoich pracach wykorzystuje zarówno tradycyjne, jak i cyfrowe techniki, często skupiając się na fotografii intermedialnej i animacji. Współpracuje głównie z teatrami, wytwórniami filmowymi i grupami muzycznymi. Vj i animator grupy artystycznej Mikrokosmos. Prowadzi Laboratorium Mediów jako pracownik Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. Realizator wszystkich czterech filmów edukacyjnych przygotowanych w ramach naszego projektu. Młody, zdolny, waleczny! Na pewno jeszcze o nim usłyszymy! 😊

JUSTYNA LACH

Artystka nowych mediów zajmująca się głównie grafiką i animacją. Twórczyni takich takich projektów jak: „Podręcznik pielęgnacji roślin", czy „Vademecum normalności". Jest pracownikiem wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Odra Centrum. Współzałożycielka grupy artystycznej Bitmuch_ado. W projekcie opowiadania konkursowe zamienia w barwne animacje, do czego konieczna była wrażliwość dziecka, romantyczne spojrzenie, profesjonalizm i doświadczenie, talent i umiejętności techniczne. Niełatwo było znaleźć śmiałka, który posiadałby w sobie wszystkie te cechy! Ale jest! Kto, jak nie Justyna!

WOJCIECH PISKORZ

Web designer oraz programista (HTML,CSS). Ma za sobą realizacje kilkunastu własnych projektów rynkowych. Współzałożyciel „Zaplecza zajmującego się wsparciem techniczno-organizacyjnym firm. Koordynator dolnośląskiego Forum Teatrów. Współpracuje z różnymi instytucjami kultury, realizuje własne projekty. Dla nas okiełznał BB DLA DZIECI W SIECI i zapakował w kolorową, przyjazną najmłodszym stronę internetową. Możliwe, że dzięki jego wirtualnym trikom dzieciaki pokochają historię Bielska-Białej! 🙂 Współrealizator dwóch filmów edukacyjnych naszego projektu.

Yana Fedoryak

Absolwenta ASP Wrocław, VJ, Mixed Media Designer. Pracuje nad wieloelementowymi przenikającymi obrazami, eksperymentuje z kształtem i kolorem. Dla nas wyczarowała animacje do dwóch opowieści o tym, co pewnego razu wydarzyło się w Bielsku-Białej.

Juliusz Lewandowski

Absolwent ASP Wrocław, projektant graficzny, performer, tancerz. Kocha żywioł ognia oraz poszukiwania nowych form ruchu. Wraz z Janą współtworzył animację do bajki o Magurku.