O
p
ow
i
a
d
a
n
ia
Opowiadania

Dorota Kosek
Bitwa pod Białą

Laura Jurek
O Bolesławie i Leonie

Tymek Feret
Legendarni rycerze

Dorota Kosek
Magurek

Amelia Jagosz
O bielskim diabełku

Aneta Ziółkowska
O rzece, która połączyła zakochanych

Mikołaj Kusak
O sukni pani Walewskiej

Magdalena Dołba
Pewnego razu w Bielsku-Białej, czyli moje piruety

Hania Musioł
Pewnego razu w Bielsku-Białej moi pradziadkowie…

Milena Sztuczka
O smoku i orlicy Białej

Sonia Gallino
Przyjaźń do końca świata

Weronika Maga
Zamek Sułkowskich i tajemniczy medalion
Zapraszamy do literackich podróży w czasie!
Nasze miasto jest wyjątkowo piękne i ma niezwykłą historię, o której stanowią nie tylko zabytki, ale też ludzie, którzy kiedyś tu mieszkali.
A może by tak te ważne kulturowo miejsca obudzić mocą wyobraźni? Zastanawialiście się nad tym, co tu się kiedyś zdarzyło lub mogło się wydarzyć?
Na naszej stronie prezentujemy prace nagrodzone i wyróżnione
w konkursie literackim „Pewnego razu w Bielsku-Białej”, który zorganizowaliśmy w ramach projektu „BB dla dzieci w sieci”.
Zaproponowaliśmy młodym pisarzom podróż w czasie. Pomyśleliśmy, że wspaniale byłoby się dowiedzieć, jak żyło się w Bielsku w XIV wieku, kiedy książę cieszyński Przemysław Noszak postanowił zbudować tu zamek lub spojrzeć na miasto oczami jego osiemnastowiecznego mieszkańca, kiedy Bielsko zostało podniesione do rangi księstwa? Kto odwiedzał Bielsko i Białą na początku XIX wieku, kiedy pojawiły się tu pierwsze maszyny tekstylne, a przedsiębiorcy zaczęli zakładać fabryki sukna? Jak żyło się tutaj w latach dwudziestych ubiegłego wieku, kiedy w obu miastach można było usłyszeć odmienne języki i odwiedzić świątynie różnych religii, kiedy razem mieszkali tu Niemcy, Żydzi i Polacy?
Póki nie wymyślono jeszcze wehikułu czasu, możemy korzystać z potęgi naszej wyobraźni! I kto powiedział, że to inni mają wymyślać te historie dla nas? Przecież młodzi ludzie mają niezwykłą fantazję, dzięki której potrafią wymyślać fascynujące historie! Ale też dobra opowieść nie zawsze musi być literacką fikcją. Wszak rodzice i dziadkowie to również „żywe księgi” i chętnie dzielą się z nami swoimi wspomnieniami.
Warunkiem, jakie miały spełniać prace konkursowe, było wykorzystanie przez autorów motywów historycznych, zabytków, ciekawych miejsc naszego miasta, także obiektów przyrody. Mógł to być np. Cygański Las, rzeka Biała lub inny element lokalnej natury.
Zapraszamy Was do przeczytania najlepszych opowiadań i legend, naszego konkursu.
Niech staną się inspiracją do kolejnych opowieści, o które poprosimy Was podczas kolejnej edycji konkursu!